Évadhirdetés 2013/2014
Sajtóanyag Tatabánya, 2013. május 17.
A 2012/2013-as évad értékelése
A Jásza Mari Színház, Népház a 2012/2013-as évadban 6 felnőtt és 7 gyerek bemutatót tartott, összesen 274 előadása volt (székhelyen tartott előadások száma 209), mintegy 42.900 nézővel (tájelőadásokkal és koprodukciós partnerrel együtt tartott előadásokkal 50.400 nézővel). Csak a Jászai Mari Színház, Népházban tartott előadásokat figyelembe véve, a megelőző évadhoz képest a nézőszám újabb 7000 fővel, azaz mintegy 20 százalékkal nőtt. A felnőtt, ifjúsági és gyerek bérletek száma a 2 új felnőtt-, az 1 új ifjúsági- és az 1 új gyerekbérletnek köszönhetően 4689-ről 5819-re növekedett. A színház átlagos látogatottsága 93 százalék.
Május 26-án kerül sor A dzsungel könyve című musical 30. előadására, ami – az egy produkcióból játszott átlagos előadásszámot tekintve - kiemelkedő esemény a Jászai Mari Színház, Népház életében.
A klasszikus színházi programon kívüli programok a 2012/2013-as évadban:
- A Jászai Mari Színház, Népház épülete harmadik játszóhellyel bővült Klubszínpad néven.
- „Kávéházi Esték” sorozat.
- Az Újvidéki Színház vendégjátéka (Fanny és Alexander, Alabama Song).
- Rajzpályázat (Lázár Ervin A négyszögletű kerekerdő című előadásához kapcsolódóan).
- 90 Decibel projekt (akadálymentesített előadás A dzsungel könyve című musicalből és az Acélmagnóliák című színműből siketeknek és nagyothallóknak, az Acélmagnóliák című színműből vakoknak és gyengén látóknak).
- Próbaterem sorozat – az Új Forrással együtt (a sorozat túl van a 10. előadáson, olyan művészek részvételével, mint Balázs Elemér, Szulák Andrea, Dresch Mihály, Sipos Mihály).
- Jászai Játszó (babaszínház, családi koncertek, kézműves foglalkozások, játszóház).
- Az NKA támogatásával Drámafeldolgozási Program (Az ügynök halála és az Édes Anna című előadásokhoz kapcsolódóan), a program a 2013/14-es évadban is folytatódik (a Tóték és a Rokonok című előadások kapcsán).
- A Transzplantációs Alapítvány a megújított életekért fotókiállítása.
- Újévi hangverseny
- Tavaszi fesztivál – hangverseny, illetve a programban való részvétel az Acélmagnóliák című előadással.
- A Showformáció gálái, a Bányász Néptánc együttes gálái.
- Magyar Kultúra napi rendezvény.
- Iskolai, óvodai, önkormányzati rendezvények.
- OTP rendezvény
- Megyei PrimaPrimissima díjátadó
- Szépkorúak bálja
- Déva Gála
- Százszorszép - fogyatékkal élők kulturális fesztiválja
A színház gazdálkodása változatlanul stabil, annak ellenére, hogy az állami normatíva továbbra is a Jászai Mari Színház, Népház esetében a legalacsonyabb, mintegy 100 millió forinttal kevesebb, mint a támogatási sorrendben előttünk lévő színházé. Ugyanakkor azt is le kell szögezni, hogy a Jászai Mari Színház, Népház önkormányzati támogatása nőtt. Ennek és a gondosan tervezett gazdálkodásnak, továbbá a bérlet és jegy bevételek 2011-ről 2012-re vonatkozó 31 százalékos növekedésének, valamint a TAO majdnem 100%-os befogadásának eredményeként az előző évadban elindított fejlesztések folytatódnak: a hangrendszer tovább bővül, a teljes ügyelőrendszer kicserélésre került, a kamaratermet fejleszti a színház és természetesen az állagmegóvási munkák is megtörténnek a nyár folyamán.
A 2013/2014-es évadterv bemutatása
A színházunk bérletes rendszere – kis módosítással - változatlan marad (felnőtt – nyugdíjas, ifjúsági, gyerek, patrónus). A 2012/13-as évadhoz hasonlóan a 2013/14-es évadban a középiskolások és a közszolgálati dolgozók által vásárolható, a tatabányai önkormányzat által támogatott bérletek köre kibővül azzal, hogy a tatabányai nyugdíjas szervezetek is pályázhatnak bérlettámogatásra. Változatlanul meghirdetésre kerül Tata város Önkormányzatával együttműködve egy támogatott ifjúsági bérlet. A gyerek bérletek kapcsán kis változásnak számít, hogy a 10-14 éveseknek szóló bérleteket a felmerült igényeknek megfelelően a színház eltérő bérlettartalommal két korcsoportra osztotta. Ennek megfelelően a 10-12 éves és a 13-14 éves korosztály más-más előadások közül választhat.
Három gyermekelőadás tekintetében a színház új együttműködési formát vezetett be, mely művészi, szakmai és financiális szempontból is kedvező változásokat hozhat. A Stúdió K-val, a Vaskakas Bábszínházzal és az Aprószínházzal közös bemutatók készülnek, így a Jászai Mari Színház, Népház előadásait több néző láthatja és magas színvonalon működő független társulatok is bemutatkozhatnak Tatabányán.
GYEREK BEMUTATÓK
Góczán Judit
A hold gyermekei
Kolumbiai népmese motívumok nyomán készült élőzenés mesejáték
az Aprószínház és a Jászai Mari Színház, Népház közös produkciója
Rendező: Az Aprószínház társulata
Kamaraszínház
Kalandos történet indiánokról és az ő varázslatos legendáikról, szokásaikról, a mese, a zene és a tánc nyelvén. Latin-Amerika izgalmas világa, színei, ritmusai, legendái szövik át az Apró Színház és a Jászai Mari Színház, Népház új meséjét. A Dél-Amerikai indián kultúra meséi alapján készült, gyermekeknek szóló előadás a nézőket egy olyan világba kalauzolja, ahol az élet és a környezet szeretete kiemelten fontos.
Németh Ilona
Madárház
báb-mesejáték Hundertwasser képeinek ihletéséből
a Stúdió K Színház és a Jászai Mari Színház, Népház közös produkciója
Rendező: Németh Ilona
Kamaraszínház
A XX. század különös bécsi művészének, Hundertwassernek képi világát idézi ez a négytől tízéves gyerekek részére készült zenés animációs játék. Bábok, árnyak, színes ruhákba öltöztetett labdák játszanak el egy történetet, amely az ismert krétakör-mondára, a próbatételek izgalmára, a madarak titkaira, a barátság és hűség kérdéseire épül.
Rozi elveszíti rongybabáját, akire madarak találnak rá. Magukhoz veszik, és beköltöznek egy csodásan színes emeletes házba. Amikor a kislány visszakérné a babát, rádöbbentik, hogy milyen felelőtlen volt, amikor a játszótéren magára hagyta őt. Három nehéz próbát kell kiállnia, hogy bizonyítsa: nemcsak keresi, de igazából szereti is az elárvult rongybabát.
Vuk
Fekete István regénye alapján
mesejáték
Az előadás az Inversedance – Fodor Zoltán Társulata, a Nemzeti Táncszínház és a Művészetek Palotája közös produkciója
Koreográfia: Fodor Zoltán
Nagyszínpad
Fekete István Vuk című meséje ez idáig még sosem kelt életre táncszínpadon, most azonban mesejátékunkban megelevenednek a jól ismert figurák, Karak, Vahur, Tás, „A sima bőrű”, és még számos mesebeli szereplő mellett természetesen Vuk, akinek játékos, eleven karakterében minden gyerek magára ismerhet. Csalafinta csíntevésein és kalandozásain át a gondoskodó szeretet segítségével fedezi fel az életet.
A mindent látó királylány
Gimesi Dóra népmese-adaptációja alapján
mesejáték
a Vaskakas Bábszínház és a Jászai Mari Színház, Népház közös produkciója
Rendező: Kolozsi Angéla
Kamaraszínház
"Az egyik eszetlen, a másik sótlan, a harmadik tétova, a hetedik hetvenkedik, a tizediknek málészája méláz, a huszadiknak esze tokja tök, az ötvenedik bugyuta kutyapofa, a nyolcvanadik együgyű ügyefogyott, a kilencvennyolcadik ostoba oskolakerülő: hát nincs egy értelmes férfiféle az egész földkerekségen?" - kérdezi Rézi, a mindent látó királylány, miután kilencvenkilencedik kérője is képtelen volt tisztességesen elbújni előle. Rézi apja, XIII. Teszetosza Henrik, végső kétségbeesésében úgy határoz: a következő férfiféléhez, aki rájuk nyitja a trónterem ajtaját, hozzáadja hárpiatermészetű leányát. Hozzáadja mindenképp! Akárki lesz is az illető!
Mindannyiunk (de legeslegfőképpen Rézi királylány) szerencséjére azonban: a következő férfiféle nem lesz ám akárki!
Romhányi József
Mekk Elek, az ezermester
mesejáték
Rendező: Pille Tamás
Kamaraszínház
Romhányi Józsefet egy időben mindenki a „Rímhányó Romhányi”-nak hívta. Szamárfül című kötetében gyermekeket és felnőtteket nevettetett meg tréfás, állatos verseivel. A Frédi és Béni című rajzfilm sorozat frappáns szövegeit még Amerikában Joseph Barbera és William Hanna a Fox TV csatorna alkotói is megirigyelték.
Az 1980-ban készített televíziós sorozat megírásához - a sikert előre megalapozván, ezért - Romhányi Józsefet kérték fel.
A történet főszereplője egy kecske, Mekk Elek. Ezermesternek adja ki magát, valójában pedig elismeri magáról, hogy nem ért semmihez sem. Számos mesterséggel megpróbálkozik, sokféle munkát, megbízást elvállal, de sokáig mindegyikre alkalmatlannak bizonyul.
Okker és Türkiz
avagy szín játék szivárványra
a Ciróka Bábszínház produkciója
Rendező: Bartal Kiss Rita
Nagyszínpad
Mesélni lehet szóval, hanggal, zenével, de lehet képekkel és színekkel is. Történetünk hősei Okker és Türkiz nagyon fontos személyek. Ők ketten az égi híd, a szivárvány őrzői. Jó barátok, de soha nem találkoztak még, mert a szivárvány két végén laknak. Nincs mobiltelefonjuk, internet sincs a házukban, mégis sokat tudnak egymásról és a világról. Hogy miért? Mert mindketten ismerik a színek titokzatos nyelvét!
Pálfi Kata
Borka Mumusföldön (avagy ki nem akar mumus lenni)
zenés-bábos kaland 6-100 éves gyerekeknek
A MaNNa és a Színház- és Filmművészeti Egyetem közös produkciója
Rendező: Fige Attila e.h.
Nagyszínpad
Hajnal Boróka focicsatár és csapatkapitány-helyettes nem éppen jó kislány. Pimasz, rendetlen, utálja a főzeléket és olykor verekszik a nagyszünetben. Nem csoda hát, hogy mindezek után Mumusföldön találja magát, a rossz gyerekek új lakhelyén. Ám hősünket nem olyan fából faragták, hogy holmi Kacat-hegy, Főzelék-tenger vagy akár egy tomboló Hisztihurrikán megakadályozza abban, hogy hazatérjen.
Csukás István
Mirr-Murr, a kandúr
zenés mesejáték
A Veszprémi Petőfi Színház produkciója
Rendező: Juhász Róza
Nagyszínpad
Mirr-Murr, a kandúr elindul világot látni s találkozik Oriza-Triznyákkal. Elhatározzák, hogy kóbor macskák lesznek, és leteszik a három próbát, hogy beléphessenek a Kóbor Macskák Világszervezetébe. Az első próba: meg kell zavarni a tűzoltózenekart muzsikálás közben. A második próba: a kéményen kell csücsülni, amíg le nem megy a nap. A harmadik próba: farkasszemet kell nézni egy kutyával, amíg tízet számolunk. Sikeresen leteszik mind a három próbát, megkapják a titkos jelet és elindulnak a Nagy Odvas Kéményhez, ahol a kóbor macskák üléseznek. Útközben Oriza-Triznyákot elcsábítja a kártya szenvedély, de Mirr-Murr célhoz ér, bátor viselkedéséért a kóbor macskák helyettes vezetője lesz.
RögvEst
Interaktív impró-show – szórakoztató előadás a közönség ötletei alapján
A Momentán Társulat produkciója
Nagyszínpad
A Momentán Társulat 2003 óta sikerrel játszott előadása 100% improvizáció. Nincs megírt szöveg, nincsenek előre kidolgozott poénok, nincsenek beépített nézők. Minden jelenet a közönség előtt, a nézők ötletei alapján születik. Elég, ha mondasz egy műfajt, egy helyszínt vagy egy foglalkozást, és máris a színpadon látod viszont. Rövid, pörgős jelenetek, tele fordulatokkal és váratlan megoldásokkal. Egyetlen este alatt járhatsz lakótelepi fürdőszobában, találkozhatsz irigy kalózokkal és zaklatott HR menedzserekkel, elleshetsz mesteri meggymagozó technikákat, sőt főhősévé válhatsz egy romantikus, improvizált dalnak is.
FELNŐTT BEMUTATÓK
Yasmina Reza
Az öldöklés istene
komédia
Szereplők: Crespo Rodrigo, Honti György, Major Melinda, Pálfi Kata
Rendező: Guelmino Sándor
Kamaraszínház
Az egyik házaspár kisfia bottal kiveri a másik házaspár kisfiának két fogát. Ám a szülők nem esnek egymásnak, hanem leülnek, hogy civilizáltan és kulturáltan megbeszéljék a dolgot, levonják a konzekvenciákat és átgondolják a teendőket. „Az öldöklés istene” azonban rájuk zárja az ajtót, és innentől nincs menekvés: szembesülniük kell gyereknevelési csődjükkel, sőt egész életük csődjével.
A sokszoros díjnyertes mű írónője szerint az egész emberi civilizáció nem más, mint maga a darab: bohózat.
Dale Wasserman - Mitch Leigh - Joe Darion
La Mancha lovagja
musical
Szereplők: Fésűs Nelly, Jegercsik Csaba, Vikidál Gyula
Rendező: Szűcs Gábor
Nagyszínpad
Mi a valóság?
Vajon minden dolog csak önmaga? Nem lehet elsődleges, szokott értelmén túl újabb létezéssel felruházni a körülöttünk létezőket? Valóban beteges az a fantázia, amely a valóságon túl, valóságot bír felfedezni? A szélmalmok tényleg csak szélmalmok lennének? A réz borbélytál nem lehet varázserővel bíró aranysisak? Nem lapulhat akár egy gebében is a délceg paripa, vagy egy parasztlányban a múzsák múzsája? Bolond az a nemesember, aki lovagi olvasmányai közepébe ringatja magát, kalandot keresve minden soronkövetkező útkanyarban? Bolondok azok, akik mindezért bolondnak nézik őt? Tényleg nincs szüksége a világnak lovagokra, még ha habókosok is?
Elképzelhetetlen, hogy a többség szemén feszül inkább az eltunyult fantázia hályoga, mely a kilométeres óriásokat szélmalommá unalmasítja, a varázslatos aranysisak pedig, réz borbélytállá szelídíti?
Mitől lesz egy több, mint 400 éves történet minden korban ennyire időszerű?
Talán Cervantes volt az egyik legzseniálisabb lélektérképész, aki felismerte, hogy minden ember legalább egynegyed rész álmodozóan tisztalelkű Don Quijotét és egynegyed rész hűséges és önfeláldozó Sancho Panzát tartalmaz?
Létezik egyértelmű válasz ezekre a kérdésekre?
Kell egyértelmű válasz ezekre a kérdésekre?
Móricz Zsigmond
Rokonok
színmű
Szereplők: Bakonyi Csilla, Crespo Rodrigo, Major Melinda, Mihályfi Balázs, Varga Zoltán, Végh Péter
Rendező: Hargitai Iván
Nagyszínpad
Kopjáss Istvánt, Zsarátnok városának egyik tisztviselőjét váratlanul megválasztják a város főügyészének. Egy csapásra híres ember lesz, a város egyik vezető személyisége, akinek jóindulatát és kegyeit egyaránt keresik ismeretlenek és régi ismerősök, közeli és távoli rokonok, akit hirtelen közeli jóbarátként üdvözölnek a városi potentátok.
Kopjáss István szerény körülmények között élő, tisztes családapa, szerető férj, olyan ember, akinek elvei vannak. Nagyszabású terveket kovácsol, nagy lendülettel munkálkodik, és meglepve tapasztalja, hogy mindannak a sok panamának, korrupciónak, amelyekről városszerte pletykáltak, nyomát sem találja. Örömmel veszi azt is, hogy a város hatalmasságai készséggel segítik őt abban, hogy új rangjához méltó életkörülményeket teremthessen magának és családjának. Kopjáss felesége, Lina az egyetlen, aki egyre csak óvatosságra inti férjét. De hosszú ideig úgy tűnik, nincs igaza az aggodalmaskodó asszonynak: minden olajozottan működik, Kopjáss zökkenőmentesen illeszkedik a hatalomba.....
Örkény István
Tóték
tragikomédia
a Győri Nemzeti Színház produkciója
Szereplők: Csankó Zoltán, Ungvári István, Varga Mária
Rendező: Funtek Frigyes
Nagyszínpad
A Bábonyban, hegyvidéki nyugalomban élnek Tóték, akik a falu félbolond postásának legnagyobb örömére négyen vannak. Egy szép nap beállít a fronton harcoló fiúk parancsnoka, Varró őrnagy, hogy náluk töltse kéthetes szabadságát. Ettől kezdve mindenestül felfordul: a tűzoltóparancsnok, Tót, felesége, Mariska és leányuk, Ágika élete. Szokásos napi rutinjuk helyett, a kilenc hónapos frontszolgálat során idegbeteggé vált őrnagy kedvét keresve reggeltől estig, majd estétől reggelig dobozolnak. Tóték a józan ész határait feszegetve mindent megtesznek, hogy a fiúk az őrnagy jóindulatának köszönhetően megmeneküljön a szenvedéstől. Ám a falu postásának jóvoltából még csak nem is sejthetik, hogy áldozatuk mennyire hiábavaló.
Ivan Kušan
A balkáni kobra
Énekes népi színjáték sok lövöldözéssel és egy gyilkossággal
átírta Tasnádi István
Szereplők: Major Melinda, Varga Zoltán, Végh Péter
Rendező: Tóth Miklós
Nagyszínpad
Féltékenység, fegyverkereskedelem, mediterrán tempó!
Begerjedt délszláv kakasok kergetik álmaik asszonyát és a boldogságot jelentő dollármilliókat. Csakhogy az egyikük szíve választottja valóban asszony: feleség! - mégpedig a javából. Egy valóságos falusi démon. Aki minden útjába kerülő férfit saját férje megölésére buzdít. De biztosra akar menni. Felfogadja a szlavóniai rémet, a hírhedt balkáni Kobrát. Ám a legendás bérgyilkosnak már csak a hiúsága a régi. Az öregedő, vaksi Legenda hibát hibára halmoz. Az asszonynak kell hát kézbe vennie a dolgokat és a disznóölő kést…
XX. századi balkáni revü géppuska-ropogással - Ivan Kusan és Tasnádi István tollából, Monori András fergeteges „macska-jaj”-zenéjével!
Tennessee Williams
A vágy villamosa
színmű
Szereplők: Bakonyi Csilla, Kerekes Éva, Schruff Milán
Rendező: Guelmino Sándor
Nagyszínpad
A magányos Blanche DuBois egy szál bőrönddel jelenik meg húgánál, Stellánál, aki boldog házasságban él Stanley Kowalski lengyel bevándorlóval. Blanche a céltalanság megtestesítője, Stanley a tevékeny emberé. Két világ. Féltékenység, durvaság, erőszak, őrület. „Az egész élet emlékekből áll, csak mindig a jelen pillanat múlik el olyan gyorsan, hogy észre sem vesszük” – mondja Tennessee Williams, akinek A vágy villamosa című Pulitzer-díjas drámája az 1947-es megírása óta folyamatosan műsoron van a világ színpadain, többször meg is filmesítették, többek közt Vivien Leigh-vel és Marlon Brandoval a főszerepben.