Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • Képügynökség

    Hírek

    Reggeltől estig zene a Müpa virtuális hangversenytermében

    2021. február 2.
    Két zeneszerző-géniusz, tizenegy koncert, felemelő zenei élmények egész nap, online! A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa tizennegyedik közös zenei maratonján, február 6-án ezúttal Liszt és Berlioz művei csendülnek fel

    Az ingyenes programban a szólózongora-koncertektől a gyerekeknek szánt matinéhangversenyen át a kórusművekig és szimfonikus költeményekig sokféle alkotást élvezhet majd a közönség – ezúttal ki-ki az otthona kényelméből. 

    A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa 2008 óta évente megrendezi az egy, esetenként két jelentős zeneszerző munkásságának legjavát bemutató maratonjait. A közel másfél évtizedes múltra visszatekintő, utánozhatatlan fesztiválhangulatban zajló eseménysorozatot minden alkalommal óriási érdeklődés övezi a komolyzene-kedvelő közönség részéről. Az egymást követő hangversenyek egész napos, délelőttől késő estig tartó sorozatában korábban Schumann és Mendelssohn, illetve Debussy és Ravel műveit mutatták be párban, ezúttal pedig a 19. század két emblematikus komponistája, Liszt és Berlioz életművének kiemelkedő darabjait hallhatjuk. A korábbi évektől eltérően azonban idén nem a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe és a Fesztivál Színházba, hanem a képernyők elé várják az érdeklődőket a Müpa Home közvetítéssorozat keretében, ugyanis a megváltozott körülmények miatt a teljes koncertfolyam a virtuális térbe költözik.

    „A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös maratonja minden évben kitüntetett, különleges nap, intenzív közösségi élmény a nézők és a szakma számára egyaránt. Az, hogy a programsorozat ebben a rendkívüli évben online valósul meg, és ez a közösség most a digitális felületeinken találkozhat, első pillantásra talán kompromisszumnak tűnhet, ám valójában sokkal inkább lehetőség. Így ugyanis reményeink szerint még többen kaphatnak ízelítőt Liszt és Berlioz zsenialitásából, kreativitásából: itthon és a világ számtalan pontján. Tekintsünk tehát erre a rendhagyó formátumra lehetőségként, figyeljük lenyűgözve a képernyőkön e két zenei óriásnak és hazánk legkiválóbb zenekarainak tehetségét, bízva abban, hogy hamarosan újra személyesen is találkozhatunk majd a Müpa tereiben” – mondta Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója. 

    „Liszt és Berlioz újítók voltak. Minden megváltozott abban a korszakban, a művész nem az arisztokrata ízlést szolgálta többé, hanem önmaga lehetett kreatív, hallgathatott belső hangjára. Többek között így született meg a szólista fogalma is. Egy korabeli kritika azon háborog, hogy Liszt »annyira arrogáns, hogy egy emelvényre felhurcoltatja a zongorát, és egész este egyedül játszik rajta.« Paganini a színpad közepén állva adta elő a hegedűversenyeket, miközben a zenekar az árokból kísérte. Berlioz meg is fogalmazta a művész fanatikus gondolkodását a Fantasztikus szimfóniában. Így alakult ki a romantika, az ösztönök, erős érzések művészete. Ebből adunk ezen a maratonon ízelítőt” – tette hozzá Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar alapítója és zeneigazgatója.

    A programban Liszt két zongoraversenye és Prométheusz című szimfonikus költeménye mellett többek között Berlioz említett Fantasztikus szimfóniája is megszólal, de Liszt-kórusmű és a komponista néhány darabjának jazzfeldolgozása is hallható lesz a nap folyamán. Gyönyörködhetünk Bogányi Gergely, Báll Dávid, Fejérvári Zoltán, Balog József, Palojtay János, Balogh Ádám zongora- és Szűcs Máté brácsajátékában, és hallhatjuk a Jazzical Triót, valamint a Szent Efrém Férfikart is. A MÁV Szimfonikus Zenekar Daniel Boico, az Óbudai Danubia Zenekar Hámori Máté, a Győri Filharmonikus Zenekar pedig Berkes Kálmán vezetésével lép színpadra, míg a Pannon Filharmonikusokat Vass András, a Budapesti Fesztiválzenekar záróhangversenyét Fischer Iván vezényli.

    Müpa kommunikáció

    Kapcsolódó linkek

    • Információk
    • Maraton programja
    • A maraton facebook oldala
    • Interjúk

      „Úgy kell vezényelnem, hogy ne vegyék észre: hiányzik a közönség”

      Fischer Ádám a pandémia időszakát is igyekszik optimistán átvészelni, Offenbach példáját követi, aki nem hagyta magát elhallgattatni, s ha a betiltások miatt csak két énekes léphetett színpadra, akkor kétszemélyes művet komponált.
      Réfi Zsuzsa
      2021. április 8.
    • Interjúk

      „Boldog vagyok, hogy ezzel foglalkozhatom.”

      A Gózon Gyula Kamaraszínház online ősbemutatót tartott. Peter Quilter, a sikeres West End és Broadway szerző Függönyt fel! című vígjátékát Udvaros Dorottya rendezi. Mit lehet még csinálni pandémia idején? A Nemzeti Színház színésznőjével erről is beszélgettünk.
      Farkas Éva
      2021. március 31.
    • Interjúk

      „Igazi terápia volt a próbaidőszak ebben a pandémiás helyzetben.”

      A Zichy Szín-Műhely mutatta be Egressy Zoltán karantén komédiáját, a Gordiuszt. A három szereplős darabot Léner András rendezte, az egyik női szerepet Gubik Ági játssza. A szlovákiai származású színésznő már húsz éve él Magyarországon, jelentős karrierrel a háta mögött. Merre tovább? Gubik Ágival beszélgettünk.
      Farkas Éva
      2021. március 25.

    Bemutatók képekben

    • Függönyt fel!
      Gózon Gyula Kamaraszínház Függönyt fel!
      RendezőUdvaros Dorottya
    • Guppi
      Karaván Színház Guppi
      RendezőTóth Géza
    • Gordiusz
      Zichy Szín-Műhely Gordiusz
      RendezőLéner András
    • Függönyt fel!
      Gózon Gyula Kamaraszínház Függönyt fel!
      RendezőUdvaros Dorottya

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja:Nemzeti Kulturális Alap
    © 2021. - THEATER Online - theater.hu